Zbarvení srsti bengálských koček

 
 

Tečkovaná/mramorová

 

První dělení, se kterým se setkáme je buď kočka tečkovaná nebo mramorová.

 

 

 

 
 

 

Brown/Hnědá

 
Hnědá kočka může mít srst v jakémkoliv odstínu hnědé. Má hnědý základ s černými rozetami a černým koncem ocasu. Může mít zlaté nebo zelené oči.

 

 

 


 

Snow Lynx/ Sněhově bílá (Cs,Cs)

 
Nejsvětlejší odstín sněhové Bengálky. Může mít světlé i tmavší rozety a hnědý konec ocasu. Oči mají vždy nádherně sytě modré.
 
 
 


 

Snow Mink / Sněhově bílá (Cb,Cs)

 
Mají krémovou srst, rozety jsou tmavší a konec ocasu mívají tmavě hnědý. Oči mají světle modré tzv. „aqua“ – tyrkysové.
 
 
 

 
 

 


Snow Sepia/ Sněhově bílá (Cb,Cb)

 
Nejtmavší verze sněžné Bengálky. Má nejteplejší odstín srsti a tmavé hnědé rozety včetně ocasu. Oči mívají zelené nebo zlaté.

 
 
 

Silver/ Stříbrná (I, nebo I,I)

 
Tato kočka má srst ve stříbrném odstínu, rozety může mít tmavě šedé až černé, ocas je na konci černý. Oči mají zelené nebo zlaté.
 
 
 

 

Charcoal/ Poločerná (Apb nebo Apb, Apb)

 
Charcoal kočka se objevuje v základu buď v hnědém nebo sněhově bílém (lynx/mink/sepia), ale setkáme se s ním i u stříbrných, modrých. Charcoal je vlastně „ztmavnutí“ díky kterému kočka vypadá naprosto jinak, než v klasickém základním zbarvení. Mají tzv. „Zorro masku“ na obličeji a bílý prostor kolem očí. 
 
 

 

 

Blue/ Modrá

 

Pro některé chovatele je v dnešní době modrá kočka největší úspěch v chovu. Mívají modrý nebo šedý základ, setkáme se i s krémovými prvky. Rozety mívají v tmavě modré až metalisticky šedých odstínech. Jelikož se jedná o recesivní gen, musí oba rodiče nosit modrou barvu, aby mohli mít koťata v této barvě.
 
 
 

 

Black/Černá -Melanistická (a/a)

 

Tato barevná varianta je vidět především na sluníčku. Mají hnědo-černý odstín a oranžové oči. 

 

Solid

V CHS se můžeme setkat i se zbarvením tzv. solid. Přes zbarvení výše je na kočku „nahozen černý popel“, v naší CHS máme zkušenost se sněžnými solidy, kdy klasická sněžná varianta ztmavne, ale charcoal maska zde není přítomna, naopak jejich maska a pokrytí tmavosti je téměř celistvá – záleží o jakém základu se bavíme, některá zbarvení ztmavnou více, některá méně. Vybarvují se klidně i několik let.

 

 

 

 

 

<strong>Tereza Šulc</strong>

Tereza Šulc

- Zakladatelka CHS Aryabengals *CZ

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest