Zbarvení bengálských koček v praxi:

Základní dělení:

Téměř každý nadšenec do bengálských koček ví, že se bengálky dají rozdělit na rozetové a mramorové…

Rozetové bengálky:

Rozetové bengálky se pak dělí na další skupiny podle toho, jak vypadá jejich kresba, což si můžeme ukázat na následujícím obrázku. V naší chovatelské stanici se nejčastěji setkáváme s kresbou  donut. Jediný, kdo u nás vyčnívá je Salma, která má dechberoucí kresbu s clouded.

Ctrl C+ Ctrl V? NIKOLIV!

Je třeba si uvědomit, že i když budeme křžit jeden pár i třeba 5x za sebou, nikdy nám nedají naprosto stejná koťata. Mohou mít stejné zbarevní, ale kresba, i dokonce tvar hlavy, rysy v obličeji, budou vždy jiné.

Zbarvení v praxi, aneb co se nám za roky chovu narodilo?

Nejprve jsme vytvořili koláž se sněžných vrhů.

  • Zleva nahoře: Seal lynx – nejsvětlejší sněžná bengálka s moderýma očima
  • Uprostřed nahoře snow mink – středně sněžná varianta bengálky s aqua očima, vpravo seal lynx charcoal – později ztmavne i hřbet a ocas.
  • Dole vlevo: Seal lynx solid – tmavnou několik let, oproti charcoalu nemají ohraničenou masku, tmavne větší část těla.
  • Dole uprostřed:  Snow mink solid: Tmavne o dost více, než jeho lynxový kamarád, zde je ještě celkem světlý.
  • A jako poslední dole v pravo máme snow mink charcoal kočičku, vidíme ohraničenou masku, tmavne hřbet i ocas. Jediná verze sněžných bengálek, kterou u nás neuvidíte je sepia – nejtmavší verze sněžné bengálky a tím pádem i její možné varianty (solid, charcoal).

Na koláži níže jsme vám chtěli přiblížit možné varianty hnědých a charcoal hnědých bengálek.

  • Vlevo nahoře je hnědá bengálka, která má červený/liščí odstín, uprostřed nahoře máte hnědou verzi bengálky s charcoal.
  • Nahoře vpravo je také hnědá bengálka, ale v neutrálním hnědém tónu s konstrastní kresbou.
  • Dole vlevo máte ukázku stříbrné bengálky (letos se nám narodila charcoal stříbrná a charcoal mramorová stříbrná koťátka – dodáme do tabulky) a hnědé bengálky, která má sytější barvu srsti, ale je zároveň i konstrastní.
  • Uprostřed dole máte hnědou bengálku v chracoal na sluníčku.
  • A vpravo dole je hnědá bengálka se světlým podkladem, působí světleji a kresba více vynikne.

 

Snad jsme Vám touto naší dokumentací (fotek od majitelů) trošku přiblížili možné barevné varianty, alespoň co se v naší chovatelské stanici týče. Ještě bych vám tu mohla popsat typy kreseb, někdy se nám narodí krásné rozetové kočičky, jindy tečkované, co působí divočeji atd. Ale o tom někdy příště. Určite se můžete ve světě setkat ještě s modrou bengálkou, sépiovou a melanistic a jejími variantami – ale to už bychom se doma zbláznili!:) 

 

Určite po létě sem přidáme další koláž se stříbrnou bengálkou, charcoal stříbrnou bengálkoua se stříbrnou charcoal mramor bengálkou. Určitě se máte na co těšit!

 

AB*CZ

<strong>Tereza Šulc</strong>

Tereza Šulc

- Zakladatelka CHS Aryabengals *CZ

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest