Bengálská kočka je skutečně unikátní plemeno. Koneckonců je to „domácí tygr“ v pravém smyslu slova: Chovatelé plemene oceňují jeho divokou krev. Hybridní divoké kočky, jako je kočka bengálská nebo savanová, jsou „posledním výkřikem módy“ v chovatelském světě! Co dělá z kočky kočku hybridní – a na co musíte myslet, pokud si takovou kočku pořídíte do bytu? Náš detailní portrét tohoto plemene Vám poskytne odpověď.
Na začátku devatenáctého století byly v evropských zoologických zahradách k vidění velké hybridní kočky. To, co se ukázalo pro zoologické zahrady nepraktické, se začalo šířit do malého kočičího světa: takzvané divoké hybridní kočky vznikají s větším a větším nadšením z páření druhů volně žijících koček s domestikovanými plemeny. Nejznámějším příkladem je bengálská kočka, narozená z křížení krotké, černé domácí kočky s divokou asijskou leopardí kočkou. Výsledek: plemeno, které zaujme protáhlou postavou a výjimečnou barvou srsti. Vzhledem k blízké příbuznosti s divokými kočkami ale někdy vyžaduje zkušenou ruku.
Fascinující nové plemeno
Bengálská kočka je velmi moderní plemeno. Počátky hybridního šlechtění sahají do USA, kde genetička Jean Mill provedla roku 1963 první experimenty s křížením leopardí kočky Prionailurus bengalensis bengalensis pocházející z jižní Asie a kočky domácí. Jejím úkolem bylo stvořit krotkou domácí kočku, která zaujme divokým, originálním vzhledem svých divokých předků.
Nicméně, tato myšlenka nebyla zcela nová: Již v roce 1889 britský umělec a novinář Harrison William Weir zmínil křížení asijské leopardí kočky a kočky domácí. V letech 1934 a 1941 byly podobné zmínky také v belgických a japonských publikacích. Největší vliv na chov bengálského plemene a oficiální zakladatelkou tohoto plemene je Jean Mill, známá dříve jako Jean Sudgen. V roce 1946 pracovala na výzkumné zprávě pro svou genetickou třídu na univerzitě v Davis v USA na téma „Crossbreeding“ – tedy „křížení plemen s kočkou domácí“. Na začátku šedesátých let začala své myšlenky a znalosti rozvíjet v praxi: zkřížila domácí kočky s asijskými leopardími kočkami. Přímým křížením divoké a domácí kočky vznikla zvířata s označením „F1“. Opětovným křížením zvířete F1 s domácí kočkou vznikne zvíře „F2“ a tak dále. Kočky F1 a F2 často vykazují divoké chování koček divokých. Jean Mill spářila samičku F1 znovu s otcem, a tak získala F2 kočky. Po dalších dvou až třech generacích potomci vykazovali behaviorální podobnost s kočkou domácí. Po smrti manžela Jean Mill krátce experimenty s křížením plemen přerušila, ale v 70. letech se k nim opět vrátila ve chvíli, kdy převzala hybridní kočky vědce Williama Centera. Ten spároval asijské leopardí kočky s domácími kočkami, aby otestoval imunitu vůči kočičí leukémii. To znamenalo začátek moderního chovu bengálské kočky, která byla v roce 1983 oficiálně uznána TICA (International Cat Association). Zpočátku bylo provedeno křížení s plemeny jako abessiner, egyptská mau a americká krátkosrstá kočka, aby bylo dosaženo požadovaného vzhledu kočky bengálské – nyní je bengálská kočka chována jako čistokrevná. Na výstavách však mohou být vystavovány pouze kočky ze čtvrté generace („F4“). Pouze kočky z této generace jsou považovány za krotké a svou povahou připomínají kočku domácí.
Bengálská kočka má v současnosti mnoho obdivovatelů a u TICA je nyní registrováno více než 60 000 čistokrevných zvířat. Nicméně, ne všechny chovné kluby mají k hybridním plemenům kladný postoj. Například asociace chovatelů koček Cat Fanciers‘ Association (CFA) plemena pocházející z divokých koček neuznává.
Vzhled
Ale dost již o historii bengálské kočky, která se svým vznikem tolik liší od ostatních plemen. Jak vypadá hybridní kočka?
Jako hybridní plemeno jsou bengálské kočky často větší než domácí kočky. Pružné, atletické zvíře váží až 7 kilogramů a na výšku má až 70 centimetrů. Silné tělo nesou dlouhé, svalnaté nohy. Ve srovnání s tělem je hlava bengálské kočky poněkud malá. Dominují vysoké lícní kosti a mandlové, velké oči. Velké oči bengálské kočky mají většinou zelenou nebo modrou barvu. Uši jsou malé se zaoblenými špičkami, ale mají širokou základnu.
Nejvýraznější je „divoká“ kresba bengálské kočky. Velkými skvrnami, rozetami, světlým břichem a pruhy na předních končetinách se velmi podobá svým divokým předkům. Díky tomuto vzhledu má bengálská kočka mnoho obdivovatelů!
Více o vzhledu zde.
Povaha
Od třetí generace jsou bengálské kočky považovány za „krotké“. Přesto, vzhledem k jejich divokému dědictví, jsou to aktivní, temperamentní zvířata. Bengálské kočky by proto měly být chovány jako domácí zvířata až od čtvrté generace. Dokonce i chovná zvířata mohou být vystavována pouze na výstavách této generace. Podle standardu plemene jsou bengálové „důvěřivé, pozorné, zvědavé a přátelské kočky“.
S bengálskou kočkou zažijete spoustu zábavy. Je chytrá a poslušná – proto potřebuje zaměstnat, aby svou aktivitu směřovala tím správným směrem. +QZároveň je sebevědomá, dominantnější a někdy lehce agresivní kočka. Soužití s jinými, více teritoriálními kočkami může vést k problémům. Přesto by bengálská kočka neměla zůstávat sama. Jako její společníci jsou vhodná klidnější plemena jako je perská nebo britská krátkosrstá kočka – zda se kočky budou vzájemně snášet, závisí samozřejmě také na charakteru jednotlivých koček. Vhodné je i zvolit stejné plemeno.
U hybridního plemene je velice důležitá výchova. I přesto, že v každé domácí kočce vězí kousek divokého zvířete, projevuje se divoká krev zejména u zvířat, které mají takovou krev v rodokmenu. Například bengálské kočky první generace nejsou tak důvěřivé jako všechna ostatní plemena a někdy je zapotřebí hodně trpělivosti, než si zvyknou na nové prostředí a páníčky. To, co platí pro všechny čistokrevné kočky, pro bengálské platí dvojnásob: Pořiďte si kočku pouze od profesionálního chovatele, který klade důraz na socializaci a výchovu koťat již od prvních dní a v počáteční fázi Vám ochotně poradí.
Chov
Jako kočky divoké jsou bengálské kočky generace F1 až F4 chráněny zákonem. V Německu platí pro chov chráněných druhů zvláštní pravidla: Federální agentura pro ochranu přírody požaduje, aby divoké kočky a jejich přímí potomci měli k dispozici venkovní výběh o velikosti min. 15 m2. Koneckonců se chov bengálských hybridních zvířat generace F1 a F2 liší od chovu krotkých domácích koček. Chovatel, který chová bengálské kočky z rané generace, musí být schopen nabídnout svým zvířatům vhodné životní podmínky.
Charakter bengálské kočky z pozdější generace se podobá v podstatě charakteru ostatních, aktivnějších plemen koček bez divoké krve. V tomto se chov hybridních koček nijak podstatně neliší od chovu jiných fyzicky aktivních koček. Bezpečný výběh nebo zajištěný balkon s dostatkem příležitostí ke šplhání, škrábání a ukrývání bude ideální pro bengálské kočky, které si poradí s každou výzvou. Vytvořte pro kočku rozmanité prostředí a nové výzvy. Bazének na balkoně? Malé jezírko v bezpečném výběhu? Nechte svou představivost pracovat na plné obrátky. Po několika týdnech s bengálskou kočkou už pro Vás clicker a cílený výcvik nebudou cizí pojmy. Inteligenční a logické hry bengálská kočka miluje. Existují inteligentní hračky pro kočky, ale můžete vybírat i mezi hračkami pro psy. Vzhledem k tomu, že bengálské kočky milují vodu, je velká mísa s vodou nebo bazének ideální pro zábavu a hry v horkých letních dnech, ale i v koupelně v zimním období!
Chov kočky bengálské může být docela náročný pro milovníky koček, kteří jsou zvyklí na klidná plemena. Ale protože je bengálská kočka chytré a ušlechtilé plemeno, zažijete s ní spoustu legrace.
Výživa & zdraví
Jako mladé, originální plemeno je bengálská kočka považována za výjimečně zdravé plemeno. Přesto bylo v roce 2011 identifikováno genetické onemocnění, které může způsobit oslepnutí zvířat během prvního roku života v důsledku degenerace oční sítnice.
Nejlepší prevencí je proto podávání odpovídajícího krmiva a každoroční prohlídka u veterináře. Mnoho chovatelů hybridních plemen krmí syrovou stravou, jelikož je mnoho koček savanských i bengálských citlivých na průmyslově vyráběné krmivo a bakterie ve stravě. Kvalitní krmivo v plechovce nebo misce dodá Vaší bengálské kočce vše, co pro dlouhý a zdravý život potřebuje! Pokud se rozhodnete pro syrovou stravu, důkladně si vše prostudujte. Se správnými doplňky a přírodními prostředky si můžete být jisti, že je Vaše kočka živena zdravě a vyváženě.
Přejeme Vám hodně zábavy s Vaším bengálským tygříkem!
zdroj: https://www.zoohit.cz/magazin/kocky/plemena-kocek/bengalska-kocka