Negativní zkušenosti s CHS bengálských koček: Poradíme, na co si dát pozor

Chovatelskou stanici koček může dnes založit každý a není třeba mít extra velké vědomosti nebo mít splněné nějaké výstavy. Dnes si ukážeme vaše zkušenosti s chovatelskými stanicemi bengálských koček z ČR. My jsme všechny CHS zacenzurovali protože ať už je to jakkoliv, chceme si zachovat svou profesionalitu. I tak Vám článek ukáže, na co si dát pozor.

 1. Špatná socializace – Jsou stanice, které sice fungují řadu let, ale to ještě nic neznamená. I přes počet zkušeností zveřejňují fotky svých chovných zvířat včetně koťat z venkovního prostředí. Při výběru stanice si pořádně prohlížejte prostředí, ve kterém kočky/kocouři/koťata vyrůstají a jak na nich vypadají. Jakékoliv přikrčení, naježená srst značí, že nejsou s chovateli v běžném kontaktu a chodí za nimi pouze pro pěknou fotku… 
 2. Špatné podmínky pro chov zvířat – Malé, stísněné prostory prostě nestačí. Zalouží si velký prostor s moderním vybavením, spoustou hraček a hlavně v čistotě. Všechny tyto fotografie jsou z CHS. I toho je třeba si všímat.

  (Všechny fotky zveřejnily na sociální sítě CHS) 

 3. Žádná komunikace s CHS po odkoupení kotěte – Vidíte CHS, jak inzerují své odchovy, ale vám neodepisují? Tohle se stává ve chvíli, kdy nastane nějaký problém (kotě onemocní, zemře). Vybírejte stanici, která se k takovým problémům umí postavit čelem, čtěte reference. Chovatelé běžně testují svá chovná zvířata snad na všechna genetická onemocnění co existují, ale i tak nemůžou zaručit 100% zdraví. Jsou to živé bytosti, do kterých nevidí. Každopádně správná stanice se umí vyjádřít lítost nebo nabídnout slevu/jiné kotě, vše záleží na konkrétní situaci.

  Příběh majitelky s kocourkem se zálomkem na ocásku, zde bylo špatně více věcí, ocásek byla věc, která nám tu vadí úplně nejméně.

  Příběh majitelky s kocourkem s leukémií:

 4. CHS nemá otestované rodiče na genetické nemoci – K tomu asi není co dodat. Pokud jste nenašli testy na webu nebo CHS sama neposlala, vyžádejte si je. Pokud nevíte na co se ptát, ptejte se, zda srdíčko (HCM) mají oba rodiče zdravé, zda ledviny (PKD)  vyšly v pořádku a v neposlední řadě i zrak (PRA-b). Jako bonus je fajn vědět, že ve smečce je FIV, FIP a FeLV negativní. U tohoto není potřeba vidět test od každého jedince – pokud žijí společně v jedné domácnosti. Jedná se o vysoce přenosné nemoce, je velmi pravděpodobné, že kdyby ji někdo ve smečce měl, nakazí se všichni jedinci).
 5. Popis CHS se neshoduje s realitou – Pojem „Rodinná CHS“ je často vyznačen u každé druhé. Bohužel si ho do popisu dávají i chovatelé, kteří doma děti nemají a pojmu zneužívají: Příklad: Přijede k nim jednou za měsíc vnouče, kamarádka s dětmi atp… Je třeba, aby kotě s dětmi skutečně vyrůstalo. V opačném případě se kotě může dětí bát a bude to delší cesta ke společnému seznamování. 
 6. Cena – Pokud vám někdo nabízí kotě velmi levně, je třeba být na pozoru. Zkontrolujte si všechny předchozí body a zhodnoťte, zda kotě z takové CHS skutečně chcete pořídit. 
 7. Příliš mnoho vrhů najednou (3 a více)–  Pokud někdo sází 3 a více vrhů naráz, je třeba počítat s tím, že kvantina nerovná se kvalita. Koťata z takové CHS nebudou mít 100% péči, kterou si zaslouží. Nejde to zvládnout. Takový chovatel většinou už jede na byznys, ale bude tvrdit, že ne. Proč je třeba mít tolik vrhů najednou? Pokud se jedná o výjimku, dá se to pochopit. Dvě ze tří mohly mrouskat bez přestání a třetí byla jediná v plánu. Pokud ale tento režim 3 a více vrhů najednou vidíme u daného chovatele neustále, je třeba být na pozoru.
 8. Chovné kočky se mění v CHS co rok – My bereme naše chovné kočky jako součást rodiny a neumíme si představit, že po každém roce některou z nich vykastrujeme, prodáme levněji cizím lidem a necháme si z našich vrhů vždy 1 kotě jako náhradu a takto stále dokola. Takto totiž běžní chovatele přemýšlí. Má to několik výhod: Kotě vám takto malé nemrouská a většinou začne až těsně před krytím (chvíli před 1 rokem života). Dospělá chovná kočka vám většinou začne mrouskat už 2 měsíce po porodu a to je pro chovatele nepříjemná záležitost, když další krytí ji čeká např. za rok. Další výhodou jsou žádné výdaje za nové chovné zvíře, jelikož se jedná o kotě z vaší CHS. Tito chovatelé se budou obhajovat tím, že chtějí zkusit nová-jiná koťátka, ale jelikož se jedná o příbuzné kočky, není velká šance dosáhnout razantnější změny ve vzhledu.
 9. Chovatel chce prodat kotě za každou cenu – Napsali jste chovateli, že máte zájem o kotě a bylo vám hned vyhověno po potvrzení ceny? Netvrdíme, že to může znamenat něco špatně, ale buďte obezřetní. Většinou chovatel má na zájemce pár otázek. Buď se ptá přímo, nebo pomocí dotazníku.
 10. Méně chemie, více respektu – Často se v chovkách setkáváme s antikoncepcí pro kočky nebo s čipy na tlumení mrouskání. Aneb jak zajistit chovateli co největší pohodlí bež řvoucí a značkující kočky. Je třeba zdůraznit, že tyto čipy nejsou absolutně potřeba, pokud se držíme pravidla 3 vrhů za 2 roky a děláme rozumné pauzy mezi vrhy. Ptejte se, zda chovatel tyto produkty používá. A pokud je to tedy přírodní, proč to tolik veterinářů nedává a proč je nutné to dávat formou čipu? Vzali byste si taky čip, kdybyste mohli? Ne… Respektujte kočičí cyklus. Rozhodně vám kočka z pár mrouskání nechytne pyometru.
   

  Poptávka v kočičí skupině na FB

Závěrem bychom chtěli říct, že je spousta kvalitních chovatelských stanic. Vše je jen o lidech, o jejich vztahu ke zvířatům a o tom, kolik času a financí jsou ochotni do svých miláčků investovat – podle toho chovatelská stanice vypadá.

<strong>Tereza Šulc</strong>

Tereza Šulc

- Zakladatelka CHS Aryabengals *CZ

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest