KOTĚ S PP NEBO BEZ PP? 10 ROZDÍLŮ MEZI NIMI

V první řadě je důležité si uvědomit, že kotě s papíry nerovná se pouze tučná částka – co vlastně chov takového plemene obnáší? Máte zájem o kočičku určitého plemene, nebo spíš vás láká udělat dobrý skutek v útulku? A pokud ušlechtilou, tak „papírovou“, nebo ne? To je dilema, které často řeší spousta začínajících kočkařů. My se Vám pokusíme s řešením tohoto problému alespoň částečně pomoci. Za krásný soupis děkujeme Sdružení chovatelů koček a paní 

Pokud chcete ušlechtilou kočku, líbí se Vám nějaké plemeno, tak neváhejte a pořiďte si takovou. Zde ale nastává právě problém, zda pořizovat kočku s průkazem původu (PP), nebo bez něj. Je potřeba mít na paměti následující:

1. Kotě bez papírů nenáleží žádnému plemeni

Kotě bez PP ve své podstatě nenáleží k žádnému plemeni, i když je za něj vydáváno. Uvědomte si, že rodiče jsou v takovém případě bez genetického testu neprokazatelní (i když Vám bude prodávající ukazovat údajné rodiče kotěte, nemusí to být vždy pravda), a tak nikdy nevíte, co Vám vlastně z takového kotěte vyroste, protože nevíte, jestli nebyli předkové kotěte kříženci nebo příslušníci úplně jiného plemene. Pokud tedy chcete určité plemeno, zárukou je Vám právě průkaz původu kotěte.

2. Kotě s PP nerovná se pouze tučný finanční obnos

Je pravdou, že za papírové kotě si člověk musí připlatit. Ale proč tomu tak vlastně je? Nejde o snahu vydělat peníze, jak si mnozí lidé často mylně myslí, ale pouze o splacení nemalých nákladů, které běžný chovatel na chov nevyhnutelně potřebuje. Je třeba si uvědomit, že koupě chovného papírového páru koček může vyjít i přes 100 tisíc, pokud to nejsou kočky ze zahraničí, které se často musí brát pro zachování správné krevní linie (a nedocházelo k páření mezi příbuznými kočkami zde), za které chovatel zaplatí klidně ještě jednou tolik. Dále musí poplatit krmivo pro všechna zvířata, vakcinaci, odčervení, mnohdy kastrace a další a další. Je samozřejmé, že cena kotěte poté rovněž nemůže být zdarma, nebo zapakatel.

3. Když nejsou papíry, nejsou předpisy

Některá koťata bez PP jsou potomky koček s PP. To je další úskalí. Je proto nutné zapátrat, proč tomu tak je. Často jde o kočky prodané na mazlíka s tím, že na nich dál chováno nebude. Člověk, který taková koťata odchová, nebývá členem žádné organizace, nemusí tak dodržovat chovatelský řád, který předepisuje, kolik vrhů může kočka mít v určité době, aby nebyla zatěžována častými porody. Pokud tedy taková kočka rodí častěji, než by rodila u organizovaného chovatele, podepisuje se to i na zdraví koťat, bývají slabší a v horší kondici.

 

4. Zdraví kotěte? Nezájem

Koťata bez PP bývají často prodávána dříve, než by měla být (doporučený věk odběru koťat od matky je alespoň 12 týdnů, ve většině organizací to bývá však 13), často neočkovaná a neodčervená. Organizovanému chovateli toto vše nařizuje chovatelský řád. Chovy bez PP nebývají většinou testované ani na základní infekční choroby, a často se stává, že u nových majitelů díky stresu z přestěhování u koťat choroba naplno propukne. Jde zejména o kočičí leukózu, infekční peritonitidu a „kočičí AIDS“. Tyto nemoci jsou neléčitelné, kotě na ně zemře!!! Často Vás tak kotě bez PP vyjde dráž díky následné veterinární péči, než kotě s PP. PP sice není zárukou zdraví kotěte, seriózní organizovaný chovatel ale chovy testované má a testy Vám na požádání předloží.

 

5. Genetika nemá slitování s nikým

Koťátka bez PP navíc nebývají testovaná na genetické choroby vyskytující se u daného plemene (HCM – hypertrofická kardiomyopatie, PKD – polycystická choroba ledvin, GSD IV – porucha střádání glykogenu, GM2 – neurologické onemocnění, HD – dysplazie kyčelního kloubu, PRA – progresivní atrofie sítnice,  SMA – míšní svalová atrofie a další). Tyto nemoci jsou neléčitelné a koťátka na ně brzy umírají.

Chovatelé také testují na infekční choroby FIV (virus imunodeficience koček („kočičí AIDS“)) a FeLV (Virus kočičí leukémie). Tyto pojmy vám nic neříkají?! Tak věřte, že vašemu veterináři a vaší peněžence budou. Často vás tak kotě bez PP vyjde dráž díky následné veterinární péči. PP sice není zárukou zdraví koťátka, ale seriózní organizovaný chovatel má své chovy testované a testy vám na požádání předloží.

6. Kočku s PP nechci, protože musím na výstavy

Hodně lidí si myslí, že každá kočička s PP musí absolvovat výstavy. Jedná se o omyl začátečníků a možná někteří „množitelé“ se pokouší tímto tvrzení svá koťátka prodávat. V dnešní době již výstavy nejsou povinné ani pro chovatele. Každý si může zvolit, jestli chce nebo ne. Na výstavách existují i třídy pro kastráty a kočky domácí.

7. Chovatel vs. množitel

Další výhodou koupě koťátka s PP je kupní smlouva a celoživotní poradenství. Když dojde k problému, máte se kam obrátit. V případě, že chovatel není ochoten danou situaci řešit (a vina je zjevně na jeho straně), lze na něj podat stížnost na základní organizaci, do které patří. Na množitele si nemáte kam stěžovat a obecně řešení problémů se zpravidla nekoná. Pokud si chcete pořídit kočičku a netoužíte po žádném plemeni, udělejte dobrý skutek adoptováním kočičky z některého útulku či depozita. Tato zařízení jsou bohužel přeplněná. Kočička se vám pak odvděčí svou přítulností a láskou.

8. Kotě s PP chrání kupní smlouva

Pokud dojde k nějakému problému s koťátkem, tak bývá jednodušší ho řešit s organizovaným chovatelem. Seriózní chovatel předává spolu s koťátkem kupní smlouvu, kde se i zavazuje k řešení problémů (zejména zdravotních), pokud nějaké vzniknou. Pokud organizovaný chovatel není ochoten problém řešit, a zjevně je vina na jeho straně, lze na něj podat stížnost na té základní organizaci, do které patří, nebo na chovatelskou komisi dané organizace. Na neorganizovaného chovatele není kde si stěžovat, a obecně řešení jakýchkoli problémů bývá mnohem složitější, ne-li nemožné (zejména tehdy, když prodává koťata bez kupní smlouvy).

9. Podporujete nezodpovědné chovy

Lidé, kteří připouštějí bezhlavě třeba i papírové kočky s domácími, nepapírovými, nebo jakýmikoliv kočkami jiného plemene, se dopouštějí v lepším případě neetického chování. Podstupují riziko přenosu možných nemocí na kotě, degeneraci a nezřídka tak konají pouze za účelem rychlého výdělku.

10. Kotě s PP je investice do budoucna

Obecně lze tedy říci, že pořízení kočičky s PP je mnohem jistějším krokem. Nezapomínejte, že kočka se při dobré péči dožije i 15 – 20 let!!!

Levně najdete i úžasnou útulkovou kočičku

Pokud si chcete pořídit kočičku a netoužíte po žádném plemeni, ujměte se, prosím, nějaké, která hledá nový domov. Útulky jsou takových kočiček plné a z vlastní zkušenosti můžu říct, že tyto kočičky se dokáží odvděčit své rodině velkou přítulností a láskou.

 

Zdroje:

http://www.schk.cz/proc_kote_s_pp.html

http://www.schk.cz/chovatelsky-rad-schk.html

<strong>Tereza Šulc</strong>

Tereza Šulc

- Zakladatelka CHS Aryabengals *CZ

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest