Když kočka čůrá mimo záchod…

Věděli jste, že to může být způsobené stresem? To, že kočka značkuje močí, zjistíte už čichem. Pach kočičí moči je nepřehlédnutelný. Všechny kočky – samci i samice, kastrované nebo nikoli – značkují svoje prostředí močí, tzv. sprejováním. Sprejování může být také reakcí na stresující situaci.

Je-li kočka ve stresu, snaží se podpořit svojí sebejistotu značkováním močí, aby se vyrovnala s emočním stresem. Případně je to její strategie, jak sama sebe uklidnit. Zatímco značkování venku je naprosto normální, značkování v domácnosti je znakem stresu. Je časté, že kočky močí na majitelovu postel nebo peřiny. Značkuje-li vaše kočka v bytě, je možné, že potřebuje vyšetření u veterinárního lékaře, protože až třetina koček, které močí v domě, k tomu má zdravotní důvody, jako např. zánět močového měchýře. 

Je klinicky prokázáno, že použití Feliway sprejeFeliway difuzéru pomáhá potlačit značkování kočky v bytě.

Feliway je kopie kočičích tvářových feromonů, které kočka vylučuje, když se cítí spokojeně a bezpečně. Použitím přípravků Feliway tak označíte místo jako bezpečné pro kočku. Protože jsou feromony tělu vlastní látky, které ovlivňují chování zvířat přirozenou cestou, nejsou návykové a nemají riziko vedlejšího účinku. O vysoké bezpečnosti přípravků Feliway svědčí také to, že je lze používat i u březích a kojících koček a u koťat bez omezení věku.

 

Zdravotní problém

Ze všeho nejdříve je nutné zjistit, jestli se vám tím kočka nesnaží ukázat nějaký zdravotní problém. Po zjištění podobné “nehody” proto není nejlepší nápad zvíře ihned potrestat. Nejčastějším důvodem, proč kočky močí mimo svou toaletu, bývají záněty močového měchýře, cukrovka, artritida či jiné zdravotní potíže, které kočku sužují. Jakmile kočka změní své chování, ze všeho nejdříve ji nechte prohlédnout veterinářem. To platí, až už se změna týká čehokoli. Pokud zvíře močí mimo svou toaletu, platí to zrovna tak.

Při močení na vyvýšených místech se cítí bezpečně

Pohovky, lenošky, křesla, židle, postele. Co mají společného? Nacházejí se výše od země, než kočičí bedýnka. Nabízejí koťatům ideální rozhled po okolí a možnost zareagovat na hrozbu nebo stresor. Kočky mají vyvýšená místa obecně v oblibě, protože na nich možné predátory snadno vidí a mohou včas utéct do bezpečí. Jedná se o instinkt, který zvířata řídí. Pokud váš mazlíček vyhledává jiná místa, než svou toaletu, možná se v ní necítí dostatečně bezpečně.

Problémy s bedýnkou

Možná se kočka toaletě vyhýbá, protože s ní má nějaký problém a necítí se při jejím používání dobře. Záleží na umístění i na typu bedýnky. Kočka by měla mít rozhled, aby ji ostatní zvířata nemohla zahnat do rohu a nahnat do pasti.

 

Zlaté pravidlo kočičích bedýnek je takové, že je potřeba vždy o jednu více, než je v domácnosti koček. Pokud máte třeba tři, měli byste mít doma rozmístěny čtyři bedýnky. Kočka má ráda výběr. Pokud se jí jedna toaleta nezdá, může jít na jinou.

Vyvarujte se tak uzavřených prostor jako jsou skříně, skladiště či malé místnosti. Toaleta by rovněž neměla být ničím zakrytá. nezapomeňte se ujistit, že pro rozměry vašeho zvířete není příliš malá a že je dostatečně často čištěna.

Problémy ve vztazích

Kočičí souboje často vznikají kvůli boji o status na hierarchickém žebříčku, teritorium a zdroje. Může k nim dojít, když do domácnosti přijde nové zvíře, nebo když se poměry v hierarchii změní. Nemusí přitom jít jen o souboj přímo mezi kočkami, kočku může vystresovat i pes či jiné zvíře.

V takovém případě pomůže zvířata oddělit a postupně je seznamovat. Můžete také zapojit více vertikálních prolézaček a kusů kočičího nábytku, které kočce dodají možnost své teritorium rozšířit do výšky a on ruchů se v klidu skrýt. Zaměřte se i na dostatek zařízení, které mohou kočky škrábat. Škrábáním si rovněž značí své teritorium.

Separační úzkost

Ačkoli se kočky mohou jevit jako samotářská stvoření, opak je pravdou. Zvlášť koťátka jsou velmi fixovaná na své blízké a tvoří si silné vazby. Pokud proto zmizíte z domova na neobvykle dlouhý čas, může být kočka značně ve stresu.

V takovém případě se zkuste dohodnout s někým ze svého okolí nebo hlídací agentury, aby k vám v mezičase zašel a kočka se necítila opuštěná. Takový člověk by měl kočkám dopřát aktivity, které mají rády, jako je hraní, česání nebo mazlení. Kočku uklidní také ručníky či kusy oblečení, které na sobě mají váš pach.

Proč netrestat

Pokud kočka močí mimo svoji toaletu, jde obvykle o následek nějakého problému. Trestání kočky problém nejen nevyřeší, ale může ho ještě zhoršit. Proto je potřeba přijít na to, co je špatně, a odstranit příčinu.

Rady a tipy, jak odnaučit kočku čůrat mimo záchod

 

1. Navštivte vašeho veterináře, abyste zjistili, zda se za značkováním močí neskrývá zdravotní problém.

2. Zvažte, jaké jiné důvody můžou značkování močí vyvolávat (např. stres u kočky způsobený příchodem nového člena do domácnosti, stěhování nábytku, změna v teritoriu kočky, málo pozornosti atd.).

3. Vyčistěte značkované místo vodou a medicinálním alkoholem a nechte ho oschnout (nepoužívejte čističe se silným zápachem, např. na bázi čpavku nebo chlóru).

4. Po osušení stříkejte každý den tato místa Feliway sprejem, abyste snížili pravděpodobnost opakovaného značkování.

5. Zapněte Feliway difuzér v místnosti, kde se značkování vyskytuje nejčastěji, abyste podpořili u kočky pocit bezpečí.

6. Zlepšení můžete sledovat už první týden, ale v ošetřování pokračujte minimálně jeden měsíc.

Za zdroje děkuji: Frekvence1 a Zvěrokruhu. Více informací naleznete na www.feliway.com/cz

<strong>Tereza Šulc</strong>

Tereza Šulc

- Zakladatelka CHS Aryabengals *CZ

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest