JAK POZNÁM KVALITNÍ CHOVATELSKOU STANICI?

JAK POZNÁM KVALITNÍ CHOVATELSKOU STANICI?
Chov bengálských koček se stal v České republice hitem. Spousta lidí se rozhodlo, že je to skvělá možnost přivýdělku. Naše stanice vznikla jako hobby stanice a nikdy to nebude jinak. Její provoz částečně dotujeme.

Aneb POCTIVÝ CHOV a jeho znaky:
– rozumný počet zvířat – Vždy samozřejmě záleží také na podmínkách, ve kterých kočky žijí. Ale magická hranice je někde kolem deseti chovných jedinců. Je dobré mít na paměti, že velká koncentrace koček s sebou nese zvýšená zdravotní rizika. Některé chovatelské stanice řeší stavy zvířat tím, že některá svá chovná zvířata umisťují v náhradních rodinách. Každá kočička potřebuje dostatek lidské pozornosti a lásky.
Bohužel existují stanice, jejíchž skutečné objemy, tedy počet jedinců v chovu, ani nezjistíte. Neuvádějí je na svých stránkách, nebo je záměrně tají.
– dobré chovatelské podmínky – Přestože i naše stanice začínala s chovem koček v činžovním bytě, cítili jsme, že pro větší skupinu koček to zcela ideální není. Nyní žijeme v domku u Benešova. Naši kocouři si užívají venkovského vzduchu v nově postavené venkovní voliéře. Časem plánujeme výstavbu nejen dalších voliér, ale i chráněné zahrady. Samozřejmě, že chovat se dá velmi dobře i v bytových podmínkách. Jen dle našeho názoru nesmí počet zvířat přesáhnout rozumnou hranici. Každá kočka potřebuje nejen jídlo, lásku a péči, ale také životní prostor! Koncentrace většího počtu koček na několika metrech čtverečních vede k jejich psychickému strádání.
– návstěva možná – Seriózní chovatel by neměl mít problém s tím vám svůj chov a chovné kočky ukázat. Po předchozí telefonické domluvě vás u nás rádi uvítáme. Některé naše chovné kočky mají již své fanoušky, kteří netrpělivě čekají, až se narodí jejich vytoužené koťáko.
– testovaný chov – Chovatel má svůj chov řádně testován v rámci chorob, kterými dané plemeno trpí. O zdravotní problematice je schopen mluvit, má patřičné informace a výsledky testů zveřejňuje na svých webových stránkách.
– zvířata v chovatelské stanici – Jsou vizitkou každého chovatele. Neměla by vykazovat známky onemocněné, být uslzená a zanedbaná. Častým jevem je také to, že si začínající chovatel nakoupí většinu svého chovného materiálu v jedné jediné chovatelské stanici. Jeho genetická základna a kombinatorní možnosti jsou následně značně okleštěné.
– webové stránky – Jsou vizitkou každého chovatele. Stejně tak fotky koček a koťat.
– znalosti chovatele – NEJDŮLEŽITĚJŠÍ!!! Bohužel s přibývající oblibou bengálských koček vzrostl počet lidí, kteří se chtějí jejich chovem zabývat. Ne všichni jsou však k tomu kompetentní a rozhodně si neuvědomují, že chovatelství není jen o tom, “produkovat krásná koťátka”. Pokud chovatel, kterého si vyberete, není schopen odpovědět na základní otázky týkající se plemene, chovu, někdy ani rodokmenu svých koťat – nezná třeba ani jména prarodičů, neví nic o základních možných onemocněních, o inbreedingu čili příbuzenské plemenitbě a jejich možných negativní vlivech na zdraví kotěte … PRCHEJTE! Ocitli jste se u množitele a ne chovatele. Jak vám potom takový člověk zaručí, že je kotě zdravé a že pochází z nepříbuzného spojení, když ani neví na čem vlastně chová?
– vstřícné jednání – Budete si kupovat kočičku od někoho, kdo vás hned při prvním telefonickém kontaktu pouučuje, je arogantní a tváří se jako ten nejlepší chovatel na světě? Nedělejte to. Ti nejlepší jsou ve skutečnosti vždy skromní. Dobré zboží se chválí samo. Platí to u filmu, u divadla, tak proč by to nemělo platit u koček? Nebo vás váš chovatel naopak bere jako housku na krámě a doufá v co nejrychlejší odbavení? Dost! Chtějte za svoje peníze nejen krásné kotě, ale i dobrý přístup a kvalitní chovatelský servis.

Proč si nepořídit kotě bez PP, když je o půlku levnější? Aneb ODSTRAŠUJÍCÍ PŘÍPADY!
V České republice se množí případy koťat bengálských koček bez PP. Nedávno nám volala paní, která si pořídila za 5tis.kč koťátko bengálské kočky bez PP, byla něšťastná a naprosto vystrašená. Za svých 5tis.kč si domů donesla kotě s poloviční váhou, než mají v tom věku naše koťata, hubené a ve špatném výživovém stavu. Okamžitá návstěva veterináře ji neminula. Pokud si chcete ušetřit zbytečný stres a zklamání z toho, co nakonec z vašeho bezpapíráčka vlastně vyroste, zda jeho pořízením neohrozíte nakonec zdraví své i vaší rodiny, řiďte se prosím raději body 1. a 2. v tomto textu. Chytrý člověk investuje opravdu chytře. Koupě kočky znamená minimálně 15let života v její společnosti. Kupovat si zvíře bez PP není ani chytré, ani cool:)
Bengálské kočky se staly celoevropsky oblíbeným plemenem, takže jsou stejně jako britské a perské kočky častými oběťmi množitelů! Prosím, pomozte ignorováním inzerátů o prodeji čistokrevných koček bez PP tohle peklo zastavit!


Zdroje:www.adelheidcats.com

<strong>Tereza Šulc</strong>

Tereza Šulc

- Zakladatelka CHS Aryabengals *CZ

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest