Jak je to s kočkami a toxoplazmózou

Toxoplazmóza je onemocnění způsobené parazitárním prvokem Toxoplasma gondii, ke kterému jsou vnímaví všichni teplokrevní živočichové. Nakažení probíhá pozřením ústy. Množí se v tenkém střevě pouze kočkovitých šelem a tvoří tzv. tkáňové cysty, což je měchýřek skrývající parazity, který čeká, až ho někdo pozře, aby se mohl dále pohlavně množit. Dává přednost rychle se dělícím buňkám, proto je tak nebezpečný pro rostoucí lidský plod do třetího měsíce těhotenství.

Toxoplazmózou může onemocnět kočka, která pozře mezihostitele – to může být myš nebo kus syrového masa. Ve velké většině případů u ní toto onemocnění proběhne bez příznaků, pouze náhodným vyšetřením trusu se najdou vajíčka parazita. Pokud se onemocnění projeví, jeho nejčastější formy jsou zápal plic, jinak průjmy, teploty, výtoky z nosu a očí a zánět mandlí. Pohlavní množení parazitů ve střevech (s následným vylučováním vajíček do vnějšího prostředí) probíhá nejčastěji u mladých koček, maximum případů u tří až šestiměsíčních koťat. Pokud kočky onemocnění jednou prodělají, už nikdy se neopakuje (vyjma případů zvířat oslabených jinými těžkými infekcemi). Pokud tedy máte doma kočku, která nechodí ven, nechytá myši a není krmená syrovým masem, je riziko toxoplasmózy téměř vyloučené. Navíc kočičí exkrement začíná být závadný až po 24 hodinách a na to, aby se od něj člověk nakazil, musí projít ústní dutinou a trávícím traktem. Takže pokud nepozřete kočičí trus či nesníte ze záhonu neomytou zeleninu, která se s ním dostala do styku, tak se skutečně nemusíte nákazy od svého miláčka obávat.

Člověk se nejčastěji nakazí syrovým králičím masem, proto je doporučeno vždy králičí maso před požitím zmrazit. Mají-li vaši králíci toxoplazmózu, se dá zjistit odborným vyšetřením. Dalším významným zdrojem nákazy je syrové hovězí maso. Nákazou jste ohroženi i v případě, že neholdujete populárním tatarským biftekům. Kolikrát jste si již při přípravě např. sekané olízli ruku nebo ochutnali, zda je maso dost slané? Nebo pořádně neumyli prkýnko na krájení?

Toxoplazmózu za svůj život prodělá cca 80 procent lidí – člověk si jednoduše vytvoří protilátky a nikdy se to nedozví. Lidem se sníženou imunitou může vzniknout uzlinová forma toxoplazmózy (boule za ušima), která se léčí speciálními antibiotiky a těžké formy se léčí antimalariky v infúzích.

Jak tedy předejít nákaze toxoplazmózou? Pokud chováte doma kočku, kterou pouštíte i ven, tak je třeba dodržovat hygienu při čištění kočičího záchodku (čistit pravidelně každý den a během těhotenství nezapomínat na gumové rukavice). Od ostatních zvířecích mazlíčků nákaza nehrozí vůbec. Hovězí či králičí maso nechte před zpracováním raději nějakou dobu v mrazáku a nikdy jej neochutnávejte syrové – po kontaktu s ním si vždy pečlivě umyjte ruce. Po práci na zahradě si rovněž pořádně umyjte ruce a nejezte neomytou zeleninu. Ve všech případech je ideální prevencí používání gumových rukavic.

Závěrem chci poprosit všechny budoucí maminky, aby nedávaly své čtyřnohé přátele pryč kvůli babským pověrám. Pokud budete dodržovat základní hygienu a k tomu pravidelně odčervovat a očkovat své kočičky a pejsky, tak se nemusíte žádných onemocnění obávat. U psů a venkovních koček navíc doporučuji čas od času (hlavně na jaře a v létě) používat přípravky proti blechám a klíšťatům, kterých je na trhu veliký výběr. Pro děti je emočně velice přínosné a zároveň výchovné vyrůstat se zvířaty, je to jedna z věcí, která dělá jejich dětství krásné. Navíc je dokázáno, že děti, které mají od dětství kontakt se zvířaty, trpí méně alergiemi a celkově jsou odolnější.

zdroj: www.ozviratech.cz

<strong>Tereza Šulc</strong>

Tereza Šulc

- Zakladatelka CHS Aryabengals *CZ

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest