Čeho si všímat u výběru CHS?

Podle čeho se rozhodovat, když si vybíráme koťátko z chovatelské stanice? Dáme vám pár tipů, kterých si normální smrtelník moc nevšimne:

  • Fotky/Videa

Ano, i z fotek poznáte, zda se jedná o kvalitní stanici. Tím nemyslíme, že někdo fotí na mobil a někdo na zrcadlovku, nejde o kvalitu fotografie jako takové, ale o to, co je na ní. 

Spousta chovatelů posílá zájemcům pouze pár fotek a zbytek si musíte domyslet. V dnešní době existují sociální média (Instagram/Facebook), kde můžou chovatelé nahrávat běžný denní život svých čtyřnohých miláčků a zájemce uvidí, jak se skutečně mají 24h.

Dalším aspektem fotografií a videí je, jak vypadá prostředí, ve kterém vyrůstají. Dle našeho subjektivního názoru není v pořádku, aby koťátka byla ve voliérách. Takže pokud někdo prezentuje svá koťátka pouze z tohoto prostředí, pečlivě zvažte výběr CHS. Koťátka z voliér nebudou plně socializovaná, jelikož nevyrůstají v domově, kde je jejich chovatel. 

Také není v pořádku, když na fotkách/videích uvidíte klece/ohrady. Znamená to, že chovatel koťátka zavírá, aby se nedej bože nepočůrala na interiér a nedělala zbytečný binec. My jsme názoru, že koťátka by měla zkoumat prostor, který se jim nabízí už od útlého věku – mít kolem sebe prostor. Chovatel musí s takovou situací počítat a případné nehody vyčistit. 

 

  • Výbava pro chovné kočky

Dalším důležitým aspektem je, jak chovatel investuje do svého chovu. Pokud uvidíte u chovatele pouze jedno (nekvalitní a staré) škrabadlo, žádné hračky, v protředí je nepořádek z kočičího kočkolitu nebo je cítít silný zápach, pravděpodobně se chovatel o svůj chov příliš nezajímá. 

  • Koťátka

I samotná koťátka vám toho řeknou hodně. Pokud se vás bojí, utíkají z místnosti pryč, je pravděpodobné, že není na lidský kontakt moc zvyklé. Prvotní bojácnost bývá častá, ovšem po pár minutách zmizí a koťátko díky správné socializaci budoucím majitelům začne důvěřovat. I dokonce z fotek se dá odhadnout, jak se koťátku daří. Pokud uvidíte, že má naježenou srst, špinavé uši/oči, na návštěvu bychom do takové CHS nedoporučovali jezdit.

 

  • Testy, reference

Vždy je lepší si každou vybranou CHS proklepnout. Vyberte si takovou CHS, která uvadí, že svůj chov testuje na genetické nemoci. Kouktejte i na reference, pokud nějaké má. Na vzdálenost k CHS bychom v takovém případě nebrali ohled, protože mazlíček s vámi bude 15-20 let a to se přece vyplatí.

  • Časté změny v chovu

Tady se pouštíme na tenký led s jinými chovateli. Pokud si CHS nechává z téměř každého vrhu 1-2 kotě pro sebe a pak na něm dále chová, nelíbí se nám to. Samozřejmě 99 % chovatelů se k tomuto postaví tak, že chtějí vyzkoušet nové varianty, kdy se mohou narodit geneticky jiná koťátka a když účel splnila, poslat dál. My na tom vidíme jen vidinu většího zisku za žádné náklady – kvantina nad kvalitou. Je dle nás v pořádku si nechat kotě z vlastního odchovu, pokud s ním po dobu dalších x let počítáme. Nejlepší zůsob, jak vylepšit svůj chov je koupit si další chovné zvíře ze zahraničí, to samozřejmě stojí několik desítek-stovek tisíc korun a to se každému chovateli nechce.

  • Kocour není v CHS

Z 80 % se stává, že chovatelské stanice maji v zázemí pouze chovné kočky. Při troše stěstí pro chovné kocoury najdou nedaleko CHS domov u jiného majitele, se kterým se domluví, že kocour bude jeho, ale chovka si ho bude půjčovat na krytí. Tento systém je pro CHS velmi přijatelný protože má za to minimální náklady a žádné starosti. Kocour je ze změn prostředí pak flustrovaný a vystresovaný. Samozřejmě je lepší, když kocoury má CHS u sebe, aby je mohl případný zájemce vidět a mít jasnou představu o obou rodičích, vidět jejich vzhled i povahu. Problém je v tom, že pak CHS většinou zvyšuje cenu za kotě, jelikož chovní kocouři jsou poměrně nákladná záležitost (vlastní rodinný domek/přístup do voliér), to vše stojí velmi peněz a času. Např. naši kocouři jsou zvyklí chodit každý den na procházky na vodítku.

 

 

  • Přístup CHS k problémům: 

Pokud se u koťátka objeví nějaký problém, je dobré najít CHS, která se k problémům čelí čelem. Bohužel existují i smlouvy, kde je daná i mlčenlivost, pokud se u koťátka nějaký problém ukáže. Najděte si CHS, se kterou můžete být neustále v kontaktu a je schopná problémy řešit.

<strong>Tereza Šulc</strong>

Tereza Šulc

- Zakladatelka CHS Aryabengals *CZ

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest