Antikoncepce pro kočky a její následky: „Nemáme jí jak pomoct.“

Jana Bednárová pracuje v azylu Handipet Rescue, kam v polovině května přijali kočku ve vážném stavu. Pojmenovali ji Estra a spolu s veterináři začali bojovat o její život. „Estra doslova hnije zaživa s velkými bolestmi, otevřené rány hnisají, odmítá jídlo.“ Co se stalo? Estře podával její majitel antikoncepci, aby domů nenosila koťata.

„Estru k nám ‚doporučila‘ kamarádka, která znala majitele kočky a všimla si, že není v dobrém stavu. Přišla k nám velmi podvyživená, s rozsáhlými nekrotizujícími ranami na břiše a v podpaží. Upřímně, bála jsem se, jestli zákrok přežije,“ popisuje Jana Bednárová. Komplexní vyšetření ukázalo cysty na vaječnících, několik nádorů na mléčné liště a jeden další v podkoží, velmi vysoké leukocyty a začínající selhání ledvin. „Estra podstoupila nejdřív RTG hrudníku, nádory mléčné lišty u koček totiž velmi často metastázují a pak podstoupila několikahodinovou oboustrannou masektomii.“

I přes to, jaká je Estra bojovnice, to vypadá, že její příběh nebude mít šťastný konec. Zánět v jejím těle sice pomalu ustupuje a v úterý 28. 5. byla propuštěna z kliniky do Janiny péče. Ale podle výsledků histologie a zprávy od patologa nemá chemoterapie v jejím případě smysl. „Nemáme jí jak pomoct.“

Cystické útvary na mléčné žláze - potomek kočky, která dostávala „antikoncepci".

Cystické útvary na mléčné žláze – potomek kočky, která dostávala „antikoncepci“.
Zdroj: Veterinární klinika, Tichá

O tom, jaké může mít „kočičí antikoncepce“ vedlejší účinky, informuje každoročně řada veterinářů a veterinárních klinik na svých webových stránkách i sociálních sítích. „Rádi bychom upozornili, že žádné antikoncepční tabletky pro kočky neexistují,“ píše pod albem s drastickými fotkami Veterinární klinika Tichá.  „Mezi majiteli koček i mezi některými veterináři jsou oblíbené tabletky s účinnou látkou cyproteron acetát. Tento lék není určen pro použití u koček, u lidí se používá k útlumu růstu neoperovatelných nádorů prostaty, protože tlumí účinky pohlavních hormonů. Zjistilo se, že tlumí účinky pohlavních hormonů i u koček, téměř vždy má však vedlejší účinky – vznik zánětů dělohy (pyometra), vznik nádorů dělohy, vznik cystických útvarů a nádorů mléčné žlázy. Pokud je podán kočce, která je již březí, dochází k vývoji deformovaných koťat, kočky často nejsou schopné porodit nebo dochází k potratům a následným komplikacím.“

O tzv. „antikoncepčních tabletkách“ určených původně lidem píše na svých stránkách i Nová veterinární klinika ve Slaném. Krom jiného tam najdete seznam komplikací, se kterými se u koček po podání těchto tabletek na klinice setkali. Má to být:

– hnisavý zánět dělohy

– obtížný porod mrtvých koťat s následným onemocněním dělohy

– neschopnost porodit a nutnost vybavení mrtvých plodů chirurgicky

– zadržení plodu, jejich mumifikace a nezbytnost operačního zákroku

– otrava krve (sepse) kočky

– protržení dělohy kostmi mrtvých koťat při jejich porodu

– úhyn kočky po komplikovaném porodu

Registrované veterinární přípravky s antikoncepčním účinkem existují, jsou ale pouze v injekční formě. Rizika jsou však stejná, jako u tabletek. „Ano, antikoncepce má při dlouhodobém podávání velice často negativní vliv na zdravotní stav. U fen a koček, kterým se antikoncepce opakovaně aplikovala, se často vyvíjí tzv. pyometra, tedy hnisavý zánět dělohy, což je akutní, život ohrožující stav. Umělým prodlužováním progesteronové fáze cyklu, což se právě při antikoncepci děje, může rovněž docházet i k podpoře tvorby nádorů mléčné žlázy a intoleranci glukózy, která může vést až k diabetu,“ uvedla veterinářka Klára Egerová v rozhovoru pro PesWeb.

Veterináři se shodují, že nejlepší a nejúčinnější antikoncepcí v případě psů a koček je kastrace. Oproti podávání přípravků s antikoncepčním účinkem totiž představuje mnohem menší zátěž pro zvířecí organismus. Naopak může některým zdravotním komplikacím, jako je zánět dělohy nebo nádory, předejít. „Riziko vzniku maligní neoplasie (zhoubných nádorů, poz. red.) je asi 7x vyšší u nekastrovaných koček,“ stojí ve zprávě s výsledky histologie Estry. Jaký by byl její život, kdyby místo podání antikoncepce podstoupila kastraci?

Bohužel, Estra několik týdnů po vydání článku zemřela.

zdroj: CNN Prima

Pokud se bavíme o chovných kočkách, tak tam je pravidlo 3 vrhů do 2 let z jednoduchého důvodu. Je to přesně ta bilance, kdy kočka nemá opakované říje tak často na to, aby se dokázal rozvinout zánět dělohy. My dokonce zvládli jen 2 vrhy za 2 roky a to máme celkem náruživou kočku. Zánět dělohy hrozí  u koček s nekončící říjí (% tohoto problému je opravdu malý) – pozor, mnoho chovatelů tuto frázi využívá k tomu, aby si omluvili podávání antikoncepce, jelikož jim pak kočka „neřve“ celý týden v baráku/bytě a neznačkuje vše kolem. Ano, velmi často mrouskající kočky značkují jako kocouři, pro chovatele velmi náročné období. Nejčastěji z našich zkušeností mrouskají na jaře. (1-2 do měsíce).

Takže pokud budete hledat chovnou stanici, doporučuji se zeptat i na to, zda matka koťat (i ostatní chovné kočky, užívaly v minulosti antikoncepci, ať víte, jak se chovatelská stanice k tomuto problému staví a nepere to do všech jako bonbóny.

<strong>Tereza Šulc</strong>

Tereza Šulc

- Zakladatelka CHS Aryabengals *CZ

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest