1. Kastrace je proti přírodě.
My lidé používáme antikoncepci a léky, provádíme operace, zachraňujeme jedince, kteří by v běžné přírodě zahynuli. Tohle ale příroda nedělá. My pak přehlédneme všechny naše kroky proti přírodě a prohlásíme, že “Kastrace koček je proti přírodě”.
Chraňte přírodu, nepoužívejte léky, antikoncepci, auto, elektřinu ani mobil a staňte se poustevníky. Pak můžete prohlásit, že kastrace je proti přírodě.
2. Kočka by měla mít před kastrací koťata.
Veterinární lékaři jsou opačného názoru. Praxe ukazuje, že nejlepší čas na kastraci kočky je ještě před první říjí, která se obvykle objevuje kolem 6 měsíce stáří kočky.
Věřte tomu, že kocour nebo kočka si změny po kastraci ani nevšimne. Zvířata neoplakávají ztrátu schopnosti rozmnožování. Množí se výhradně z důvodu zachování druhu. Je to pudové chování. Kocouři nejsou „tátové“ v lidském slova smyslu a nejsou schopni rozeznat, že koťata jsou jejich potomci. Na rozdíl od lidí nemají zvířata žádnou představu o své sexuální identitě a jejich touhy jsou pouze výsledkem produkce hormonů, nikoliv jejich přáním. Proto kastrované kočky ani kocouři netrpní žádnou emocionální krizí.
4. Máme kocoura – nás se kastrace netýká.
Jeden z nejvíce úsměvných a současně nejrozšířenějších mýtů. Váš kocour se může stát otcem i více než 40 koťat ročně!
Bonus pro vás! Kastrovaní kocouři se méně rvou s ostatními kočkami. Výsledkem je pak méně přenosných chorob, tržných ran a dalších zranění, které vedou k návštěvám veterináře, za které zaplatíte více než za samotnou kastraci.
Případ č. 1
Představte si, že máte v sousedství 5 koček a jednoho kocoura. Kolik myslíte, že bude březích koček? Hádáte správně, je to 5 březích koček, které mohou porodit až 20 koťat.
Případ č. 2
Máte v sousedství 5 koček a jednoho kastrovaného kocoura. Ano, opět hádáte správně. Březích koček bude NULA, a tudíž žádná koťata, která budou trpět!
Nový domov pro vaše koťata sehnat můžete, ale najít opravdu dobrý domov je velmi obtížné. Každé vaše kotě, kterému najdete nových domov, bere příležitost jednomu kotěti z útulku.
Vaše darované kotě nebo jeho potomci mohou skončit v útulku, stejně jako ostatní toulavé kočky. Můžete tedy zaručit, že právě vámi darované kotě neskončí právě tam? Pokud víte o dobrý zájemcích, kteří touží po kotěti, tak je pošlete do útulku. Pomůžete koťatům v útulku a sobě ušetříte situaci, kdy budete muset dlouhé hodiny obvolávat a přemlouvat všechny vaše kamarády, kolegy, známe i vaši rodinu, aby si kotě vzali.
Pravdou je, že některé kočky takto dopadnou, ale hlavním důvodem je, že jejich majitelé je krmí až příliš a neposkytnou jim dostatečné množství pohybu. Pokud tedy vaše kočka má tyto příznaky, tak jí snižte příjem kalorií a zvyšte její tělesnou aktivitu. Kočce to jedině prospěje.
Ano, chování se změní, a to k lepšímu. Kocouři přestanou mít teritoriální chování a přestanou značkovat. Kastrované kočky se méně rvou s ostatními kočkami. Výsledkem je pak méně přenosných chorob, tržných ran a dalších zranění, které vedou k návštěvám veterináře.
Jelikož kočky nemají zájem o množení, tak i méně cestují po svém okolí, a tím se snižuje možnost zranění způsobené auty. Kastrované kočky mají delší a zdravější životy.
Náklady na kastraci jsou ve srovnání s náklady za celoživotní péči zanedbatelné. Kastrace kocoura se pohybuje něco kolem 600 korun. Nemáte dostatek peněz na kastraci? Obraťte se na společnost, která provozuje “Kastrační program”. Více na www.kastruj.cz/kastracni-program
Pokud máte ve svém okolí toulavou kočku, do které nechcete investovat, tak můžete kontaktovat některý z útulků ve vašem okolí, kde vám rádi s kastrací pomohou.
Další mýtus, který koluje mezi lidmi. Ačkoliv i někteří veterináři mohou toto tvrdit, tak dle posledních studií mezi kastrovanými kocoury není větší výskyt problému s močovou trubicí než mezi běžnou populací.
Hlavní roli při vzniku tohoto problému hraje hlavě levné krmivo, které majitelé kupují v supermarketech (Propesto, Whiskas, Kitekat a další). Aby výrobci mohli snížit cenu granulí, tak je toto krmivo plné obilí, používají se různá dochucovadla, nemluvě o barvivách, jenž mají u majitelů vyvolat pocit zdravé stravy. Nejhorší je vysoké množství soli, která negativně působí na ledviny, složení moči a následně způsobuje problémy s močovou trubicí.
Dávejte kočkám kvalitní stravu a nejen těmto, ale i dalším problémům předejte.
Další informace najdete v článku Nové tredny v kastraci koček.
zdroj: https://kastruj.cz/myty-kastrace/